بلک فرایدی چیست؟

جمعه سیاه یا بلک فرایدی یک روز تعطیل نیست؛ در واقع آنچه درباره این روز اهمیت دارد، حراج جمعه سیاه است که در آن اکثر شرکت‌ها در سراسر دنیا به پرسنل و کارکنان خود اجازه می‌دهند این روز را در مرخصی بگذرانند و برای سال نو خرید کنند. از این رو، حراج بلک فرایدی به شلوغ‌ترین روز فروشگاه‌ها تبدیل می‌شود!

 

تاریخچه بلک فرایدی

بلک فرایدی یا جمعه سیاه نامی است که برای اشاره کردن به آخرین جمعه‌ی ماه نوامبر مرسوم شده است. این روز در امریکا و بسیاری کشورهای دیگر آغاز فصل خرید کریسمس محسوب می‌شود. بازارهای اقتصادی کشورهای مختلف در این روز با حراج و تخفیف رونق بیشتری در مقایسه با سایر فصول و ماه‌های سال می‌گیرند و خریداران با شوق و شور زیاد به فروشگاه‌های مختلف هجوم می‌برند.

جمعه سیاه نامی غیررسمی برای اشاره به آخرین جمعه ماه نوامبر است که آغاز فصل خرید کریسمس محسوب می‌شود. از سال 1952 میلادی هر سال در ایالات متحده امریکا یک روز پس از روز شکرگزاری (چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر) رویدادی به همین نام برگزار می‌شود. البته اصطلاح جمعه سیاه تا حدود دهه هشتاد میلادی و پس از آن در ایالات متحده امریکا یا سایر نقاط جهان زیاد شناخته شده نبوده و به چندان کار برده نمی‌شده است. در طی این رویداد که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان برگزار می‌شود فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین اجناس خود را با تخفیف‌های بسیار زیاد به حراج می‌گذارند. معمولا در این روز مشتریان بسیار زیادی برای خریدن اجناس تخفیف خورده به فروشگاه‌ها هجوم می‌برند.

فروشگاه‌داران و کمپانی‌ها در این روز شگفت انگیز، رقابت فوق‌العاده‌ای را با یکدیگر تجربه می‌کنند و با کاهش قیمت محصولات خود، حتی فروش چندین ماهشان را در طول یک روز تجربه می‌کنند. همین قضیه موجب شد تا نام حراج جمعه سیاه بیش از پیش در ایالات مختلف آمریکا شنیده شود و مغازه‌داران مختلف این روز را پا به پای خریداران، با تخفیف‌های فوق‌العاده عالی به شب برسانند.

به طور کلی فلسفه حراج جمعه سیاه ، ارائه تخفیف‌های گسترده همراه با تمامی محصولات و کالاها، فارغ از دسته بندی و نوع آن‌ها است. بعضا این تخفیف‌های به حدی می‌رسند که باعث تحریک هرچه بیشتر مشتریان برای خرید محصولات مورد نظرشان شده و آن‌ها را هر جوری که هست مجاب به خریداری آن‌ها کرده تا حواسشان به جیبشان هم نباشد. برای درک هر چه بهتر این قضیه بد نیست بدانید که بسیاری از کالاهای گران قیمت (نظیر تلویزیون‌ها، کنسول‌های بازی و انواع مختلف لوازم الکترونیکی) که در این روز با تخفیف‌های فوق‌العاده بالا (حتی برخی تا 70 درصد) به فروش می‌رسند، صفوف طولانی از مردم را در جلوی این فروشگاه‌ها تشکیل می‌دهند که حتی در بسیاری از موارد موجب شکسته شدن درب فروشگاه‌ها نیز می شود. به همین خاطر این کالاهای با ارزش را “Doorbuster” نام گذاری کرده‌اند.

 

اما حراج جمعه سیاه امروزه دیگر مختص فروشگاه‌های فیزیکی و نیازمند حضور مشتریان در محیط فروشگاه نمی‌شود. بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ نیز مدت‌هاست پا به عرضه گذاشته و در این روز اقدام به اعمال چنین تخفیف‌های بزرگی می‌کنند که برای خریداران بسیار جذاب است. با ورود فروشگاه‌های اینترنتی از حدود ۱۰ سال پیش به جمعه سیاه ، تاریخ نوع جدیدی از فروش حراجی را به خود دید و طی این مدت نیز هر ساله شاهد هر چه بیشتر شدن وسعت این تخفیف‌های هستیم.

بلک فرایدی با بای چک

بای چک نیز شرایط ویژه ای را در روز بلک فرایدی برای خریداران و مشتریان عزیز فراهم کرده است تا با خرید اقساطی از بای چک شما نیز صاحب کالای مورد نیاز خود شوید. این شرایط ویژه نه تنها در روز بلک فرایدی بلکه در تمامی روزهای سال برای شما امکان پذیر است.

اگر شما در گذشته سابقه چک برگشتی داشته ایدنگران نباشید بای چک با صرف نظر کردن از این موضوع بر خلاف بانک ها و موسسات مالی دیگر که شرایط سختگیرانه ای در این باره گرفته اند به شما این امکان را می دهد که بتوانید مجددا با چک و ... از بای چک خرید اقساطی داشته باشید.

در بای چک دیگر معدل حساب تنها معیار سنجش و ارزیابی متقاضیان نیست! شما در صورت داشتن گردش حساب معقول و شغل با حقوق متناسب با خرید و... علاوه بر ارزیابی با معدل حساب می توانید بر اساس این موارد نیز ارزیابی شوید.

یکی از تمهیداتی که بای چک از گذشته برای متقاضیان خود قرار داده است این است که شما  در صورت نداشتن چک می توانید با سفته اقدام به خرید کنید و اگر کارمند هستید با کسری حقوق و یا حتی با ضامن نیز امکان خرید اقساطی را برای شما فراهم کرده است.

شما برای باز پرداخت اقساط حداکثر تا  دو سال زمان دارید! بعد از خرید کالای مورد نیازتان بر اساس میزان خریدتان شما حداقل 3 ماه و حداکثر 24 ماه زمان در دسترس دارید تا بتوانید اقساط خود را پرداخت کنید.

اگر از مهاجرین ساکن ایران هستید و شرایط خرید اقساطی بای چک را دارا هستید شما هم از این امکان  برخوردار هستید تا بتوانید کالای مورد نیازتان را اقساطی خریداری کنید.

 

بلک فرایدی در سراسر ایران

در ایران فروشگاه‌های اینترنتی و همچنین فروشگاه‌های کوچک و خرده‌فروشی‌ها، به‌این مورد توجه داشته و تخفیفاتی را ارائه می‌دهند. رقابت فروشگاه‌ها در این روز باعث واقعی بودن بیشتر تخفیف‌ها شده‌است. همچنین گاهی برخی فروشگاه‌های اینترنتی از یک هفته قبل با ایمیل‌ها و پیامک‌هایی به اطلاع مردم می‌رسانند که فروش هیجان انگیز در این روز آغاز خواهد شد.

همواره بازارهای مختلف ایران نشان داده‌اند که کشورمان پتانسیل بالایی را برای جریاناتی مانند جمعه سیاه دارند. به طور مثال هر زمانی که یک برند بزرگ اقدام به اعمال تخفیف‌های نجومی می‌کند، ما شاهد آن هستیم که حتی در صورت کساد بودن بازار نیز آن برند به خوبی از تخفیف اعمال شده بهره می‌برد و محصولات خودش را تا آخرین قطعه باقی‌مانده به فروش می‌رساند.