هدست واقعیت مجازی اپل، یک قدم دیگر به سمت متاورس

هرکسی که کمی از اوضاع زمانه با خبر باشد و کله اش را زیر برف نکرده باشد، قطعا نام متاورس را شنیده است. مقوله ای که در مدتی کوتاه، ناگهان در همه اخبار و سایت های فناوری محور پدیدار شد و توجه زیادی را به خود جلب کرد. از ساخته شدن دنیاهای متاورسی توسط کمپانی های مختلف و اختصاص ارز مخصوص به آنها در بلاک چین تا تغییر نام شرکت فیسبوک به متا برای سوار شدن بر این موج، همه و همه نشان از جدی بودن این قضیه دارد. کمپانی اپل نیز که همواره در حوزه تکنولوژی پیشرو بوده است، در پی پیوستن به این موج همه گیر، اقدام به طراحی یک هدست با قابلیت نمایش محتوای واقعیت مجازی و همچنین واقعیت افزوده کرده است. تاریخ عرضه این هدست در حال حاضر دسامبر 2022 تعیین شده است؛ اما با توجه به عکس ها لو رفته و شایعات، نمی توان کاملا مطمعن بود که اپل همچنان قصد داشته باشد که هدست خود را در همان زمان مشخص شده عرضه کند. 

چندی پیش تصاویری از شکل نهایی این هدست واقعیت مجازی درز پیدا کرد؛ این تصاویر شکل کلی هدست را نشان می داد که با حاشیه های خمیده ساخته شده بود. طراحی این هدست در عین سادگی، حس نوآوری و تکنولوژی را به کاربر القا می کند و نشان از باکیفیت بودن این محصول دارد. بخش نمایشگر این هدست، از بیرون با رنگ مشکی پوشیده شده است که جلوی دید بیرون به داخل را می گیرد اما از داخل دید بسیار خوبی به بیرون دارد و ظاهری براق و زیبا به محصول داده است. بخشی که روی بخش دور چشم قرار می گیرد، با ماده ای از جنس مشبک تولید شده تا چرخش هوا در درون هدست راحتتر باشد و منجر به راحتی بیشتر هدست می شود. هدبند این هدست نیز حالتی شبیه به بند های استفاده شده در اپل واچ دارد و برای اندازه سر های متفاوت، قابل تنظیم است. همچنین این بند به صورتی طراحی شده که قابل تعویض باشد تا اگر بیش از یک فرد قصد استفاده از هدست را داشته باشد، از این نظر مشکل وجود نداشته باشد. 

از دیگر ویژگی های بارز این هدست، نمایشگرهای 8K تعبیه شده در آن است که باعث می شود این هدست تقریبا از تمام مانیتورها، هدست ها و حتی تلویزیون های موجود در بازار باکیفیت تر باشد. اپل در این هدست از فناوری ردیابی چشم (Eye Tracker) نیز استفاده کرده است. اما بارز ترین ویژگی این هدست، ویژگی لایدار (LiDAR) است که اپل در سری آیپد های جدید و آیفون 13 نیز این ویژگی را تعبیه کرده است. این ویژگی کمک شایان توجهی به نقشه برداری از محیط اطراف می کند و برای مقوله واقعیت افزوده این هدست میتواند بسیار مناسب باشد. اپل همچنین درصدد آن است که از هرگونه اتصال این هدست به وسیله سیم با دستگاه دیگری جلوگیری کند و به همین دلیل تکنولوژی Wi-Fi 6E برای این هدست در نظر گرفته شده است.

تمام ویژگی های گفته شده باعث خواهد شد تا این هدست با قیمتی بسیار بالا روانه بازار شود. در حال حاضر اپل اطلاعاتی راجع به قیمت این هدست ارائه نکرده است، اما تعدادی از کارشناسان تخمین میزنند که این هدست حدود 3000 دلار قیمت گذاری شود. نمایشگر 8K تعبیه شده روی این هدست و همچنین سنسورهای متعددی که روی این هدست قرار خواهد گرفت، قطعا مصرف انرژی این دستگاه را به مقدار قابل توجهی افزایش خواهند داد. همین امر باعث می شود که این هدست به باتری ای بسیار قوی نیاز داشته باشد که در صورت قرار گرفتن در هدست، وزن آن را بسیار افزایش خواهد داد. باید دید که کمپانی اپل با وجود بیسیم بودن این هدست، چگونه این مشکل را حل خواهد کرد. اپل این سری از هدست های واقعیت مجازی و افزوده خود را با نام Apple View در اواخر سال بعد میلادی روانه بازار خواهد کرد.